Jak vybírat štěně hovawarta?

 

Oči ... musí být jasné a veselé. Ne každé mokré oko a jeho okolí ovšem znamená nemoc, štěňatům z nich teče často, ale je to z důvodu toho, že si spolu hrají a často se jim do nich napráší a dostanou se tam nečistoty z jejich her. 
 
Uši … zevní zvukovod má být čistý a bez zápachu, který většinou signalizuje zánět. V levém uchu by mělo být viditelné tetování, pokud není štěně čipováno.

Skus … by měl být nůžkový, přípustný je i klešťový.
 
Zadeček … neměl by být v žádném případě od výkalů (nemyslím od těch, do kterých někde štěňata sedla :o)) ). Někdy mají štěňata průjem při změně stravy, je možný po očkování apod. Informace o tom, proč štěňata mají momentálně průjem by Vám měl zodpovědný chovatel podat.

Ocas … neměly by se vyskytnout srostlé nebo jinak poškozené obratle. Je dobré prohmatat ocásek až ke konci (tam bývají tzv. anomálie nebo zálomky nejčastěji).

Varlata … pokud jste si vybrali pejska - samce, můžete se pokusit zkontrolovat varlátka. Většina psů při odběru již má varlata dobře hmatatelná, ale nemusí tomu tak být vždycky. V každém případě, pokud budete chtít psa do chovu, vybírejte štěně s varlaty dobře hmatatelnými.

Barva ... 
Štěně plavé, mělo by mít povinné zesvětlení. To znamená, že by mělo mít na zádech a uších srst tmavší, směrem dolů by mělo být světlejší - NE ovšem BÍLÉ !!! Podstatně světlejší by pak srst měla být na lopatkách, na hrudníku, bříšku a pod ocáskem. Plavá štěňata hovawartů mohou být světle nebo tmavě plavá, vždy by však mělo být viditelné zesvětlení.
Černoznakaté štěně, znaky by mělo mít na hrudníku, pod krkem, na tlamě, dvě tečky nad očima, na nohou a také pod ocáskem. Někdy má štěně znaky vybarvené méně, časem se většinou ještě dobarví. U štěňat, která na tlamce, hrudníku, někdy i nohou nemají znaky vůbec viditelné, je pravděpodobnější, že se standardně nedobarví ani v dospělosti.
Celočerné štěně by mělo být černé, bez náznaku hnědé nebo rezavé barvy.


Srst by vždy měla být hebká a hladká.
Na hrudníku se může u každé barvy vyskytnout malý bílý znak. V dospělosti by neměl být větší než cca 5cm. Bílé znaky ale mají tendenci se s růstem zmenšovat. Samostatné bílé chlupy jsou povoleny ještě na tlapkách (prstech), hřbetě nosu a konci ocásku.
 
Pigmentace … u znakatých a černých štěňat je vždy černá. Nos, pysky, polštářky a okraje víček u plavých štěňat mají být co nejtmavší – ideálně černé. Plavá štěňata ovšem nemusí mít pigment zcela tmavý, během několika dalších týdnů ještě trochu zesílí, ale v případě, že je při odběru štěněte slabá, nelze očekávat perfektní pigmentaci ani v dospělosti. U dospělých plavých hovawartů je ovšem povolen proměnlivý nos. U všech barev je žádoucí tmavé oko.

Kondice … štěně by mělo být dobře živené. Bříško by ovšem nemělo být velké, jakoby nafouklé, což často značí napadení červy.

Pohyb štěněte ... měl by být vždy radostný, sice nemotorný, ale koordinovaný.

Povaha … štěně by mělo být veselé, živé, temperamentní a zvědavé. Nemělo by se ostatních stranit a před lidmi se schovávat.

Pupeční kýla … je u štěňat poměrně častá záležitost. Většině štěňat tato kýla nijak nevadí a sama zmizí do cca půl roku věku, není třeba se jí obávat. Pokud by se sama "nezatáhla", je třeba ji operativně odstranit. Je to velmi jednoduchý zákrok.
Malá kýla nijak neovlivňuje využitelnost jedince v chovu a není důvodem ke snižování ceny za štěně.